Švýcarsko – žádné doplatky v lékárně, dostatek farmaceutických asistentek, můžeme se inspirovat ?

Ve Švýcarsku jsem pracovala celkem 6 let v lékárně a přináším malý souhrn toho, jak to tam funguje. 

Základní recepty mají platnost 1 rok a pacienti tak  nemusejí mít strach, že něco propásnou. Antibiotika a opiáty mají platnost asi tak jako u nás. Mají také i rp opakovací na půl roku a rok a recepty se dají také posílat faxem a platí. Pacient za dobu platnosti opakovacího receptu může přijít kolikrát chce a léky si vybrat dle své potřeby. Při příchodu do lékárny vezmou Vaši kartičku pojištěnce přes scanner a do PC se načtou veškerá data o Vaší osobě jako je jméno, adresa, pojišťovna, do kdy jste pojištěni a jaké máte pojištění. Tyto údaje se ukládají v lékárně do PC a pokud Vám např. dojdou léky, může lékárník udělat tzv. Vorbezug , léky Vám vydat a počkat až donesete další recept. Potom se Váš Vorbezug přejmenuje na recept a je poslán pojišťovně. 

Pacient v lékárně obvykle nic neplatí. Žádné doplatky.Lékárna  2x měsíčně vyúčtuje vše pojišťovně a pojišťovna pak rozesílá pacientům účty k zaplacení. Výjimkou je, pokud máte nějakou pojišťovnu, kde si vše platíte hotově. To pak platíte obvykle ještě levnější pojištění, v lékárně plnou cenou za vše a poté odešlete účty pojišťovně, která Vám je proplatí zpětně. Zdravotní pojištění si platí každý měsíčně sám. Výše je mimo jiné daná částkou, kterou jste si ochotní 1x ročně zaplatit sami. Takže pokud například řeknu, že si prvních 2000 CHF zaplatím sama, tak mám nízkou pojistku. A pokud jsem zdravá a nechodím k lékaři, platím pouze 1x měsíčně nízkou pojistku a jinak už nic dalšího. Jinak jsou na tom starší občané, kteří chodí k lékařům častěji. Ti si třeba stanoví, že zaplatí jen 1x ročně prvních 300 CHF a pak už vše platí pojišťovna s výjimkou spoluúčasti, tak jak je uvedena níže a pojistku mají vyšší.

Obvykle jste v lékárně upozorněni, že pokud si vezmete originál léčiva, máte 20% spoluúčast a pokud si vezmete generikum, máte 10% spoluúčast. Pojišťovna Vám zaplatí i takové věci jako je Stilnox nebo Dormicum nebo pokud máte připojištění, tak dokonce i homeopatika nebo léky tradiční čínské medicíny. Má se za to, že je důležité, že Vám to pomáhá a cítíte se lépe a né že to musí byt jen chemie.

Farmaceutické asistentky si přijímá každá lékárna podle potřeby. Ty se vyučí za tři roky, kdy chodí každý týden určité dny do školy a jiné dny do lékárny. Nejčastěji slečny (a občas i mladí muži) nastupují rovnou po základní škole. Malé lékárny berou třeba jednoho prvňáka za rok, ty větší i dva nebo tři. Po dobu své smlouvy dostávají v lékárně menší plat(třeba jednu pětinu toho, co bere již hotová asistentka) a po skončení školy, jsou buď propuštěny nebo se v jejich lékárně uvolní místo farmaceutické asistentky a ony zůstanou. Tyto slečny v lékárně zastávají veškeré pomocné práce, někdy i místo uklízečky, dělají zboží, zaklízejí a postupem času se učí také vydávat a míchat různé přípravky. Již v prvním půlroce se učí veškeré léky na bolest a teplotu včetně dávkování a po několika měsících již i vydávají i na recept.Nejprve s lékárníkem za zády, později i  samy, ale stejně  chodí s každým receptem za lékárníkem. Vytisknou etiketu se jménem pacienta, názvem léku a dávkováním.  Lékárník recept zkontroluje a podepíše.

Lékárník se svým učenkám ovšem zvýšeně věnuje, objasňuje, ukazuje, podepisuje, že viděl písemky a někdy je třeba nechá doučovat se s jinou asistentkou nebo lékárnicí na příští test. Hotové farmaceutické asistentky již vydávají na volný prodej i recept, musí ovšem také předložit každý recept lékárníkovi ke kontrole a nechat podepsat. Vzhledem k tomuto systému mají lékárny většinou zaručeny dostatečný počet farmaceutických asistentek.

Ve Švýcarsku je v lékárně spousta jiných zajímavostí a zvláštností a taky pár věcí, které bychom si u nás nepřáli. O tom až někdy příště, případně můžete popsat i Vaše zkušenosti z dalších zemí.

 

Na tomto webu můžete také bezplatně zadat pracovní inzerát pro Vaši lékárnu. K vidění zde: https://www.zastupy.cz/nabidky-prace/

Nebo si můžete zadat životopis při žádosti o novou práci. K vidění potom zde: https://www.zastupy.cz/najit-kandidata/#s=1

 

 

News